יום רביעי, 5 בנובמבר 2014

טריגליצרידים גבוהים בדם

רמות טריגליצרידים גבוהות עלולות להוביל למחלות לב, במיוחד אצל אנשים עם רמות נמוכות של כולסטרול "טוב" ורמות גבוהות של כולסטרול "רע", ואצל אנשים עם סוכרת מסוג 2. למרות שמומחים מסכימים,, על כמה רע של רמות טריגליצרידים גבוהות השפעה על ידי עצמם יש לי על הלב. 

מהם הטריגליצרידים ?

טריגליצרידים (Triglycerides) הם תרכובת אורגניות, סוג של גליצריד, המורכב מ"ראש" גליצרול ושלושה זנבות של חומצות שומן. מאגרי השומן בגופנו מכילים בעיקר גליצרידים.

הטריגליצרידים הם צורת אחסון האנרגיה העיקרית בגוף. עיקר שימושו הבריא של הגוף בטריגליצרידים הוא במצב של רעב. כאשר אוזלים מאגרי האנרגיה הזמינים האחרים של הגוף, הגוף מפרק תרכובות אלה לגליצרול וחומצות שומן, משחרר אותם לדם ואנזימים מסוימים בתאים מפרקים אותם ומפיקים מהם אנרגיה.

טריגליצרידים הם התוצר הסופי של עיכול ופירוק שומנים בארוחות. טריגליצרידים חלקם מיוצרים בגוף ממקורות אנרגיה אחרים, כגון: פחמימות. 


טריגליצרידים נמדדים באמצעות מבחן נפוץ נקרא פנל שומנים. זה אותו בדיקת הדם שבודקת את רמות כולסטרול "טובות" מול "רעות".איגוד הלב האמריקאי ממליץ שכולם מעל גיל 20 צריך לקבל פנל שומנים למדוד כולסטרול וטריגליצרידים לפחות אחת לחמש שנים. 

בדיקת דם של טריגליצרידים

רמות הטריגליצרידים נבדקות לאחר צום הלילה. שומן מארוחה יכול באופן מלאכותי להעלות את רמות הטריגליצרידים בבדיקה. מהן רמות נורמליות ו/או גבוהות של טריגליצרידים ? 

כולסטרול התכנית הלאומית לחינוך קובע הנחיות לרמות הטריגליצרידים: 

טריגליצרידים תקינים אומר שיש פחות מ -150 מיליגרם לדציליטר (mg / dL). 

רמות טריגליצרידים גבוהות גבוליות = 150-199 מ"ג / ד"ל. 

רמות גבוהות של טריגליצרידים = 200-499 מ"ג / ד"ל. 

טריגליצרידים גבוהים מאוד = 500 מ"ג / ד"ל או יותר. 

רמות טריגליצרידים גבוהות עלולות להוביל למחלות לב, במיוחד אצל אנשים עם רמות נמוכות של כולסטרול "טוב" ורמות גבוהות של כולסטרול "רע", ואצל אנשים עם סוכרת מסוג 2. למרות שמומחים מסכימים,, על כמה רע של רמות טריגליצרידים גבוהות השפעה על ידי עצמם יש לי על הלב. 

חלק מהבלבול נובע מהעובדה שיש לי רמות טריגליצרידים גבוהות יש נטייה להופיע עם גורמי סיכון אחרים. אנו יודעים כי רמה נמוכה של כולסטרול טוב היא גורם סיכון למחלות לב. אנו יודעים גם שבדיקות דם לרמות טריגליצרידים יכולות להראות קצת שונות. 

מומחים רבים מאמינים כי רמות טריגליצרידים גבוהות עלולות להיות סימן לגורמי סיכון למחל לב אחרים. כלומר, רמות טריגליצרידים גבוהות יכולות להכפיל את ההשפעות הרעות של כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, וסוכרת. 

מספר מחקרים גם מצביעים על כך שרמות גבוהות של טריגליצרידים מהוות גורם סיכון חשוב יותר לנשים מאשר לגברים, אם כי זה גם שנוי במחלוקת. 

אם כי נקודה אחת ברורה, תכנית דיאטה והפעילות גופנית בריאה יכולה להוריד את רמות הטריגליצרידים, לשפר את רמות כולסטרול, ולהפחית את הסיכון למחלות לב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה