יום שלישי, 27 בינואר 2015

כולסטרול טרשת עורקים בלב וחמצון


כולסטרול טרשת עורקים בלב ותהליכי חמצון בגוף

הבעייה העיקרית שהרבה אנשים יודעים אודות תהליך טרשת העורקים רק כאשר הם לוקים למחלת לב וכלי דם! כלומר מאוחר מדי, ולכן ישנה חשיבות מרובה ברפואה מונעת אשר מסייעת למנוע את התהליכים הטרשטיים העורקי הגוף.


הרבמם אומר: רוב החולאים הרבים על האדם הינם ממאכלים רעים או שהו אוכל מאכלים טובים יותר מדי...

מכל גורמי הסיכון המוכרים לנו: ה- HDL וה- LDL ככל שישנה עלייה ברמות ה- LDL כל כולה הנטייה לחלות במחלות לב וכלי דם, ולהיפך קורה עם עלייה ה- HDL כולסטרול.

תרופות ממשפחת הסטטינים אכן מפחיתות את רמות ה- LDL כולסטרול, אך יש לציין כי גם יש לתרופות אילו תופעות לוואי שונות.

ויש לציין כי כיום אין תרופה אשר מעלה את רמות ה- HDL בצורה יעילה!.

מה שכן צריכת כוסית של יין אדום מידי ערב, אכן עשויה להגביר את רמות ה- HDL כולסטרול. וגם פעילות גופנית עשויים להגביר את ה- HDL בכ-15%.

אך יש לציין כי לא כמות הכולסטרול בדם היא זאת שגורמת לטרשת העורקים, אלא איכול הכולסטרול!!! כלומר שכולסטרול מחומצן יחיש את תהליך הטרשתי בהשוואה לאדם שיש לו כולסטרול תקין אך לא איכותי - מחומצן ! ! !

אנו מצויין כל הזמן בסביבה המעודדת רדיקלים חופשיים, עקב זיהום אויר, עישון, סטרס, חומות שומן מתועשות וכו'...
מיכן ניתן להבין מדוע LDL כולסטרול מחומצון הניקלט ביתר קלות בעורקים, כלומר שוקע בעורקים, בהשוואה ל- LDL כולסטרול שאינו מחומצן!. כך למעשה ישנם קולטנים אשר קולטים את ה- LDL כולסטרול בדופן כלי הדם.
בהשוואה לקולטני ה- LDL כולסטרול הבלתי מחומצן, אשר ישנה בקרה על כמות כליטת הכולסטרול בתאים, לכולסטרול LDL המחומצן אין מקרה "נכונה" וכך נוצר תהליך טרשת עורקים מוחש.

וחשוב להבין כי ניתן להפחית את רמות ה- LDL כולסטרול ע"י שני גורמים עיקריים, והם: אנטי-איקסידנטים (נוגדי חמצון), והגברת ה- HDL כולסטרול.
כמובן שנוגדי חמצון ויטמינים ומינרלים, הקבוצה הפעילה ביותר למניעת חמצון הכולסטרול LDL, הם היין האדום (מכיל פוליפנולים רזברטרול, קוורציטין ופלבונואידים), שורש הגליצריזה והרימון ושמן זית.

יין אדום מוחצים את הענבים עם הקליפה, בהשוואה ליין לבן למוציאים את קליפת הענבים. לכן יין אדום מכיל יותר פוליפנולים. המלצה היא לשתות כוסית אחת ליום ובשעות הערב.

הרימון - במיץ רימונים יש פוליפנולים יותר מיין אדום, לכן הוא נחשב ליעיל ביותר, גם תאותה הכמות. כלומר יעילות יתר בדומה להסבר על ה- LDL כולסטרול.

תזונה בריאה ונכונה, כוללת סוגים מסוימים של דגים, כגון: סלמון, טונה (שימורים וטריים), ומקרל. דגים אלה הם מקור לחומצות השומן אומגה 3. חומצות אלה עשויות לסייע בהגנה על הלב מקרישי דם ודלקת ולהפחית את הסיכון להתקפי לב. נסה להיות על שני ארוחות דגים בכל שבוע.

כדאי מאוד להגביל את כמות הנתרן (מלח ושימורים המכילים נתרן) שאתם אוכלים. משמעות דבר הינה בחירת דיאטה דלת מלח ולא להוסיף מלח למזונות.

יש להגביל משקאות עם אלכוהול. יותר מדי אלכוהול יהיה להעלות את לחץ הדם שלך ואת רמת הטריגליצרידים. (טריגליצרידים הם סוג של שומן הנמצא בדם.) אלכוהול גם מוסיף קלוריות מיותרות, דבר שיגרמו לנו לעלות במשקל הגוף.


גישות תזונתיות לטיפול ביתר לחץ דם. תוכנית הדיאטה מתמקדת בפרות, ירקות, דגנים מלאים, ומזונות אחרים שהם לב בריא ודלים בשומן, כולסטרול ומלח.


פעילות גופנית סדירה יכולה להוריד את גורמי סיכון לטרשת עורקים רבים, כוללים LDL ("רע") כולסטרול, לחץ דם גבוה, ומשקל עודף.

פעילות גופנית יכולה גם להוריד את הסיכון שלך לטיפול בסוכרת ולהעלות את רמת כולסטרול HDL שלך. HDL הוא הכולסטרול "טוב" שמסייע במניעת טרשת עורקים.


משקל תקין ושמירת על פעילות הלב


שמירה על משקל תקין יכולה להפחית את הסיכון לטרשת עורקים. מטרה כללית לשאוף היא מדד מסת גוף (BMI) של פחות מ -25.
BMI מודד את המשקל שלך ביחס לגובה שלך ונותן אומדן של סך השומן בגוף שלך - (לא הכי מדוייק).


להפסיק לעשן הרווח למניעת הסתימה בעורקים


אם אתם מעשנים או משתמשים בטבק, יש להפסיק!. עישון עלול לגרום נזק ולהזיק לכלי הדם. העישון מעלה את הסיכון לטרשת עורקים. שוחח עם הרופא שלך על תוכניות ומוצרים שיכולים לעזור לך להפסיק. כמו כן, נסה להימנע מעישון פסיבי.

אם יש לך בעיה הפסקת עישון בעצמך, לשקול להצטרף לקבוצת תמיכה. בתי חולים רבים, במקומות עבודה, וקבוצות בקהילה מציעים שיעורים כדי לעזור לאנשים להפסיק לעשן.


הפחתת מצבי לחץ טובים ללב


מחקרים מראים שמצבי סטרס עשויים לגרום להתקף לב, כמו אירועי כעס-במיוחד כשרגשית נפשית מעורבת. כמו כן, חלק מאנשי הדרכים להתמודד עם לחץ, כגון שתייה, עישון, אכילת יתר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה