יום רביעי, 28 בינואר 2015

כולסטרול וסטטינים

כולסטרול ותרופות ממשפחת הסטטינים

תרופות ממשפחת הסטטינים פותחו במטרה להוריד ולצמצמם את רמות הכולסטרול בדם. התיאוריה כי הכולסטרול מסוג LDL מגביר את הנטייה לטרשת העורקים וכך לעלייה בהתפתחותן של מחלות לב כולי דם.

למרות כי ישנם כורמים נוספים ואולי אפילו יותר פוטנטיים מרמות כולסטרול גבוהות בדם, כגון: הומוציסטאין שניתן למזערו ע"י ויטמיני B (חומצה פולית, ויטמין B6 וויטמין B12), כמו גם רמתם של מספר נוגדי חמצון אשר ברמות נמוכות בדם מסייעות לתהליכים טרשתיים מוגברים.

התרופות ממשפחת הסטטינים פועלות בתחילת השרשרת לייצירת כולסטרול בכבד. ע"י עיקוב פעילות האנזים HMG COA, וכאן בדיוק הבעיה, היות והתרופות ממשפחת הסטטינים חוסמות את פעילות האנזימים אשר חיוניים ליצירת מולקולה חשובה נוספת - קו-אינזים קוי-10 (Coenzyme q10).
וחשוב להבין את הקואנזים קיו-10 חיוני לתפקוד שריר הלב, המשמש כנוגד חמצון ומשתתף בתהליך שחרור האנרגיה. כמו גם, אנו פוגעים ביצירת הסטרואידים, ויטמין D, וכו'...

תופעות הלוואי השכיחות של הסטטינים

תופעות הלוואי השכיחות של הסטטינים הם: כאב ראש, הפרעות מערכת עיכול (בחילה, עצירות, שלשול וכאבי בטן), נפיחות, עייפות, חולשה, נדודי שינה. כאבי מפרקים, התעבות ואף קריעה של גידים, חוסר תיאבון, נשירת שיער ועלייה במשקל.
תופעות לוואי נדירות כוללות דלקת בלבלב, לופוס ונוירופתיה פריפרית בשל רגישות יתר לסטטינים.
כלל תופעות הלוואי חולפות (לרוב) לאחר הפסקת הטיפול.
עלייה באנזימי הכבד- סטטינים במינונים גבוהים עלולים לגרום לעלייה באנזימי הכבד: AST ,ALT ,ALP.
עלייה עד פי שלושה מהנורמה, לרוב, אינה מצריכה את הפסקת הטיפול.
פגיעה בשרירים (מיופתיה) - המטופלים בסטטינים בלבד ניתן לראות כ-10%-5% הסובלים מכאבי שרירים, מצב שאינו מחייב עלייה ב-CPK. 0.5% יפתחו מיוזיטיס ופחות מ-0.1% יפתחו תמס שריר (רבדומיוליזה) שעלולה להוביל לאי ספיקה כלילית חדה. לרוב מופיעים תסמינים אלו שבועות עד חודשים מתחילת הטיפול, ונעלמים ימים עד שבועות לאחר הפסקתו.
באופן כללי ניתן לומר, כי הופעת מיופתיה היא שכיחה פחות בטיפול בפרבסטטין ופלובסטטין.
פגיעה בכליות - תיתכן הופעת פרוטאינוריה בטיפול בסטטינים, לפי מספר דיווחים שהגיעו ל-FDA, והדבר לכשעצמו נראה שפיר. המנגנון המשוער הוא ע"י הפרעה בספיגה טובולרית, אקטיבית של חלבונים בעלי משקל מולקולרי נמוך.
 • ‫טרשת עורקים טיפול טבעי‬‎

  www.youtube.com/watch?v=gtzG-UpQjlw
  5 בנוב׳ 2014 - הועלה על-ידי קובי עזרא
  טרשת עורקים טיפול טבעי עם ד"ר קובי עזרא. http://diet2all.net טרשת העורקים (Atherosclerosis בפירוק Athero = עיסה או דבק, Sclerosis = התקשות ...
 • ‫טרשת עורקים טיפול לניקוי העורקים והשומנים בדם‬‎

  www.youtube.com/watch?v=Q6rdLifOPjA
  17 בינו׳ 2015 - הועלה על-ידי קובי עזרא
  טרשת עורקים טיפול לניקוי העורקים והשומנים בדם בשיטתו של ד"ר קובי עזרא. טרשת עורקים (ארטריוסקלרוזיס) מהווה את גורם המוות העיקרי בעולם המערבי. זהו מצב ...  1. טרשת עורקים כיצד נפחית כולסטרול ושומנים בדם

   www.dailymotion.com/.../x2exino_טרשת-עורקים-כיצד-נפ...
   17 בינו׳ 2015
   טרשת עורקים - Atherosclerosis כיצד נפחית כולסטרול ושומנים בדם לפי שיטתו של ד"ר קובי עזרא. http://diet2all.net טוקופרול - ויטמין E : לחוסר בויטמין E יש ...
 • אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה