יום שבת, 11 באפריל 2015

הורדת התחמצנות הכולסטרול

הורדת התחמצנות הכולסטרול הרע ואיך זה משפיע על אירוע מוחי?

על פי נתונים סטטיסטיים, כרבע אוכלוסיית ישראל לוקה בכולסטרול גבוה, בד"כ החל מגיל 20. יחד עם זאת חשוב לציין, הכולסטרול הינו אחד השומנים החשובים המצויים בדם, שאחראי לבניית שכבות ביולוגיות.

מספר דוגמאות לתפקידו של הכולסטרול:

  • משולב במסירת גירויים חשמליים במוח.
  • הפקת  הורמונים - אסטרוגן וטסטוסטרון.
  • מחלות קשות עלולות להיגרם עקב מחסור כולסטרול.
הכולסטרול הינו חומר שומני ולא מסיס בדם, לכן תאי "הליפופרוטאינים" הם אלה שמאפשרים את מעבר הכולסטרול במחזור הדם וכלי הדם.

אנו מבחינים בשני סוגים של תאי ליפופרוטאינים:

  • LDL)) Low Density Lipoprotein -   תאים בעלי צפיפות נמוכה
  • High Density Lipoprotein (HDL) -   תאים בעלי צפיפות גבוהה.
תאים מסוג LDL אינם מונעים מכולסטרול להסתנן דרך דפנות העורקים ובסיוע תופעות כימיות בגוף, מצטבר משקע שומני עמיד אשר בדיעבד מקטין את חלל העורק -  טרשת העורקים.
באם תהליך הנ"ל מתקיים בעורק המוביל למוח -  עלולה להתרחש שבץ מוחי. זהו הכולסטרול  "הרע".

תאים מסוג HDL , בהולכם את הכולסטרול אל הכבד (פרוק השומנים) אינם מאפשרים לו להסתנן דרך דפנות העורקים, ובכך גורמים לו להיות  "הכולסטרול הטוב". המצב הרצוי הינו לשמור על רמת HDL גבוהה בכדי להגן על הגוף מהצטברות הכולסטרול בכלי הדם.
ניתן לבטא את החיבור שבין הכולסטרול בדם ובין טרשת העורקים באופן הבא:

כולסטרול נחיצותו לגופנו by Fast_diet

  • ריבוי כולסטרול בפלסמה, הנובעת מרמה גבוהה של LDL.
  • מצב תקין בפלסמה של סה"כ הכולסטרול (ה-LDL תקין), אך חוסר HDL.
  • מצב תקין בפלסמה, אך איכות כולסטרול לא תקינה כתוצאה מחמצונו (יצירת LDL מחומצן). הגורם מרכזי בצבירת כולסטרול בתאי דופן העורק הינו LDL מחומצן: יצירת תאי קצף  - התפתחות הנגע הטרשתי.
המלצות למניעת הכולסטרול "הרע"
נושא שבץ מוחי הנגרם מכולסטרול גבוהה, הינו עניין עולמי ונדון בחוגים ופורומים רפואיים רבים.
ועדת המומחים האמריקנית NCEP פרסמה בשנת 2001 המלצות להימנעות מכולסטרול גבוהה וכתוצאה אחוזי מקרי המוות הנובעים בעיות כלי דם ולב.
כבר בגיל צעיר יש להיות פרואקטיביים – מעקב אחרי כולסטרול LDL; HDL וטריגליצרידים (בדיקות דם פשוטות).
למרות שלעתים הנטיעה לכולסטרול גבוהה הינה תורשתית, הימנעות משומן רווי עשויה להציל חיים.
כמות ואיכות הכולסטרול בדם נקבע ומושפע מאוד מהתזונה, אשר הינה מרכיב חשוב ביותר בהורדת רמת הכולסטרול בדם. תזונה נכונה יכולה להשפיע על הורדת רמת ה-LDL,  על-ידי זירוז סילוקו מהפלסמה (על-ידי שורש ג'ינג'ר, למשל), על-ידי האטה בסינתזת הכולסטרול (על-ידי בטא קרוטן וליקופן מעגבנייה, למשל), על-ידי האטה בספיגת הכולסטרול (על-ידי סיבים תזונתיים) או על-ידי העצת יצירת חומצות מרה מכולסטרול בכבד.
על-ידי דיאטה מתאימה ניתן להוריד מידת החמצון של הכולסטרול. מרכיבים מסוימים מפירות וירקות יכולים לשמש כאנטיאוקסידנטים וללכוד רדיקלים חופשיים, המעוררים את תהליכי החמצון ב-LDL, או למנוע יצירת רדיקלים חופשיים על תאי דופן העורק, ועל-ידי כך לעכב את חמצון הליפופרוטאין .
בעקבות טיפול באנטיאוקסידנטים סינתטיים, נתגלתה עלייה בעמידות ה-LDL לחמצון, אך עקב תופעות בריאותיות שליליות של חומרים סינתטיים שונים, מושקע מאמץ רב יישום מרכיבים טבעיים בעלי תכונות אנטיאוקסידנטיות. הפלבונואידים, המרובים בפירות ובירקות מסוימים, הינם המומלצים ביותר כנגד חמצון LDL, תזונה מועשרת בפלבונואידים (וענייה בליפידים המתחמצנים בנקל) נמצאת בהתאמה הפוכה לתמותה ולתחלואה ממחלות לב כליליות.
אפשרויות לטיפול תרופתי נגד כולסטרול

הימנעות משומן רווי וטיפול תרופתי מתאים, כולל תכנית ספורטיבית מתאימה, יאפשרו הפחתת רמת הטריגליצרידים (שומנים בדם) החל מ-10% ועד 50%, בשיטה זו נפעל למנוע שבץ.

חשוב לציין, הכולסטרול אינו סממן היחיד הגורם סיכון. על פי המחקרים העדכניים, דלקת של דפנות כלי הדם מאובחנת על ידי המצאות חלבון CRP בדם. בדיקת דם זהה לגילוי רמת הכולסטרול מגלה את אחוז ה-CRP בדם והטיפול באותן התרופות. מומלץ לצרף לטיפול התרופתי דיאטת פרות וירקות על קליפותיהם, יש להימנע מבשר אדום.

חשוב להזכיר את החומר "הומוציסטאין", חומר זה מסייעה לגוף להפיק חלבונים בתהליך חילוף החומרים.
רמות גבוהות של הומוציסטאין הינן מסוכנות ומקרבת את שבץ המוח. ע"י יישום ויטמינים B6, B12 וחומצה פולית , תוספי מזון ,ניתן לחזור לרמות התקינות.
מאתר: articles אם יש לכם סוכרת, לחץ דם גבוה או סכנות למחלות לב/ אירוע מוחי אנא מכם תנו לנו לעזור לכם! - לחץ כאן לפרטים נוספים. 
 1. שומנים בדם כולסטרול

  https://www.youtube.com/channel/UCiW7XVGh1ulMWEUp2IXGRcQ

  טרשת עורקים, שומנים בדם כולסטרול וטריגליצרידים, הנ"ל גורמים למחלות לב וכלי דם, CVA. על כן ישנו הצורך לאזן את פעילות הגוף, זאת בכדי לגרום לו לאיזון וניקוי העו...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה