יום שני, 18 בינואר 2016

שומנים בדם כולסטרול וטריגליצרידים

שומנים בדם כולסטרול וטריגליצרידים עם ד"ר קובי עזרא.

(תודות לאתר: http://diet2all.net/).

כולסטרול גבוה או היפרכולסטרולמיה הינו אחד מגורמי סיכון לטרשת עורקים, ונגזר מכך גם הנטייה המוגברת למחלות לב וכלי דם.


אם כן מהוא כולסטרול ? 

כולסטרול הינו חומר שומני הנמצא בדם וברוב הרקמות, במיוחד ברקמת עצב.

הכולסטרול הוא מרכיב חשוב של קרומי התאים, וחיוני ליצירת הורמונים סטרואידים, מלחי מרה ויטמין D וכו'...


קיימים שני מקורות לכולסטרול המצוי בגופנו כולסטרול אנדוגני (פנימי) - כולסטרול המיוצר ע"י גופנו וליתר דיוק בתאי הכבד, כ-70% מכמות הכולסטרול בקירוב.כולסטרול אקסוגני (חיצוני) - כולסטרול שמקורו בתזונה שלנו, המהווה כ-30% מכמות הכולסטרול בגוף.

נישאלת השאלה מאיכן מגיע הכולסטרול בתזונתנו? מקורות בדיאטה שלנו העשירים בכולסטרול הם מזונות מעולם החי כגון: בשרים ובעיקר איברים פנימיים, מוצרי חלב שמנים וחלמון הביצים.ואציין שוב כי מצב של רמות יתר בכולסטרול בדם מכונה: "היפרכולסטרולמיה", והוא אחד מגורמי הסיכון להתפתחות טרשת עורקים ועקב כך מחלות לב וכלי דם.כמו כן יש לומר כי מצב שבו יש רמות נמוכות מדי של כולסטרול קרוי היפוכולסטרולמיה, המצב שכיח יותר בקרב צימחוניים.אוקיי אז הבנו שכולסטרול גבוה זה לא טוב! אז יש את התרופות להורדת כולסטרול שיעשו את העבודה, כמו התרופות ממשפחת הסטטנינים, אז זהו שהתשובה הקלה כנראה שלא מספיק טובה.אכן מתן של הסטטינים יפחית את רמות הכולסט' בדם, אך יחד עם זאת יפחית את ייצורם של רכיבים חשובים, כמו קואנזים Q10, ורכיבים שהכולסטרול הינו אבן בניין ליצירתם, כגון:ויטמין D החיוני לחיזוק העצמות ומניעת אוסטאופורוזיס, הכולסטרול חיוני ליצירת הורמונים סטרואידים, כאסטרוגן וטסטוסטרון.האסטרוגן חיוני כהורמון המין הנשי חיוני לשמירת מסת עצמות תקינה, למניעת מחלות לב והפרדוקס כאן הוא שתרופות ממשפחת הסטטינים אמורות להגן עלנו מפני טרשת וסתימת העורקים.טסטוסטרון הורמון המין הגברי, חיוני לתפקוד מיני תקין ומניעת אימפוטנציה. הטסט' חיוני לתאווה המינית שלנו גם בנשים ובגברים.אז מה אתה מציע בשורה התחתונה? מה לעשות כשישנה רמה גבוה של כולסטרול? אני מציע תוכנית תזונה בהתאמה אישית למטופל. ישנו הצורך לאזן את תפקודי הגוף השונים, בכדי שיתחיל לייצר רמות תקינות של כולסטרול. היות וכפי שציינתי גופנו מיצר באופן עצמוני כ-70% מהכולסטרול.יש לציין גם שישנם שני מארזי כולסטרול HDL ו- LDL הראשון מוביל את הכולסטרול מהעורקים לכבד, והשני הפוך ושותל את הכולסטרול העורקים.ובנושא מארזי הכולסטרול ניתן להוסיף ולומר שהכולסטרול ה"רע" - LDL כאשר הוא מחומצן הוא שוקע בצורה מהירה יותר העורקים, כלומר שאם נצמצם את הפעילות הרדיקלית-חימצונית אנו נפחית במידה מסויימת את התהליך הטרשתי.

אז אם הינכם סובלים מרמות שומנים (כולסטרול וטריגליצרידים) גבוהים בדם, הינכם מוזמנים להגיע אלנו לקליניקה בכדי לאזן את המצב.

אם אהבתם את הקליפ אתם מוזמנים לעשות לנו לייק ולהרשם לערוץ שלנו ולשתף את החברים שלכם.


כולסטרול גבוה או היפרכולסטרולמיה הינו אחד מגורמי סיכון לטרשת עורקים, ונגזר מכך גם הנטייה המוגברת למחלות לב וכלי דם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה