יום שישי, 1 בנובמבר 2019

מחלות לב וכלי דם בדיקות למניעת, קובי עזרא

קובי עזרא Ph.D על בדיקות דם למניעת מחלות לב וכלי דם, טיפול לחץ דם גבוה, טיפולים טבעיים.#כולסטרול #שומניםבדם #מחלותלב #קוביעזרא #בדיקותדםהומוציסטאין, C-Reactive Protein (בקיצור: CRP), אינסולין, פרופיל השומנים בדם, ובעיקר כולסטרול VAP – או Vertical Auto Profile, קואנזים Q10.בדיקות דם לחיזוי טרשת עורקים, כך ניתן יהיה למנוע ולטפל במחלות קרדיווסקולריות - טיפול במחלות לב. ניתן לומר גם שגילוי מוקדם וטיפול בתזונה ועזרים טבעיים, ניתן יהיה למנוע ולצמצם את הנטייה לאי ספיקת לב.

הומוציסטאין - Homocysteine

הומוציסטאין דומה במבנה שלה לחומצת האמינו ציסטאין. הומוציסטאין אינו מגיע מהמזון, היא מסונתזת בגוף מחומצת האמינו מתיונין, בתהליך ארוך מאוד. הומוציסטאין בעלת תכונות רעילות ופוגעת בתפקוד תאי האנדותל,- תאים המפרישים חד תחמוצת החנקן (NO,= nitric oxide ניטריק אוקסיד) המסייע בהרחבת כלי-דם. הומוציסטאין גורם לקרישיות-יתר של הדם. רמה גבוה של הומוציסטאין מגבירה את תהליך החמצון הכולסטרול-LDL ושל שומנים אחרים. 

חלבון מגיב סי, C-Reactive Protein (בקיצור: CRP)

חלבון מגיב סי, C-Reactive Protein (בקיצור: CRP) רמה גבוהה של CRP בדם היא סמן לדלקת. זה יכול להיגרם על ידי מגוון רחב של מצבים, מזיהום לסרטן. רמות CRP גבוהות יכולות גם להצביע על כך שיש דלקת בעורקי הלב, מה שעלול להיות סיכון גבוה יותר להתקף לב. סמן לבדיקת דם לדלקת בגוף. CRP מיוצר בכבד ורמתו נמדדת על ידי בדיקת הדם. CRP מסווג כתגובת פאזה חריפה, מה שאומר שרמותיו יעלו כתגובה לדלקת .

פרופיל השומנים בדם, Blood lipid profile

ליפידים הם קבוצה של שומנים וחומרים דמויי שומן המהווים מרכיבים חשובים של תאים ומקורות אנרגיה. לוח שומנים מודד את רמת השומנים הספציפיים בדם.

שני ליפידים חשובים, כולסטרול וטריגליצרידים, מועברים בדם ע"י ליפופרוטאינים (נקראים גם חלקיקי ליפו-פרוטאין). כל סוג של ליפופרוטאין מכיל שילוב של מולקולות כולסטרול, טריגליצריד, חלבון ופוספוליפיד. החלקיקים שנמדדו באמצעות לוח ליפידים מסווגים לפי צפיפותם לליפרופרוטאינים בצפיפות גבוהה (HDL), ליפופרוטאינים בצפיפות נמוכה (LDL), וליפרופרוטאינים בצפיפות נמוכה מאוד (VLDL).

סך הכולסטרול - מודד את כל הכולסטרול בכל חלקיקי הליפופרוטאין
כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL-C) - מייצר את הכולסטרול בחלקיקי HDL; לעיתים קרובות נקרא "כולסטרול טוב" מכיוון ש- HDL-C תופס עודף כולסטרול ומוביל אותו לכבד להסרה.
כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL-C) - מחשב או מודד את הכולסטרול בחלקיקי LDL; לעתים קרובות נקרא "כולסטרול רע" מכיוון שהוא מפקיד עודף כולסטרול בדפנות כלי הדם, מה שיכול לתרום לטרשת עורקים. לרוב, מחושב כמות ה- LDL-C באמצעות תוצאות הכולסטרול הכולל, HDL-C וטריגליצרידים.
טריגליצרידים - מודד את כל הטריגליצרידים בכל חלקיקי הליפופרוטאין; רובם נמצאים בליפופרוטאינים בצפיפות נמוכה מאוד (VLDL).
מידע כלשהו אחר עשוי להיות מדווח כחלק מלוח השומנים. פרמטרים אלה מחושבים מתוצאות הבדיקות המפורטות לעיל.

כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה מאוד (VLDL-C) - מחושב מטריגליצרידים / 5; נוסחה זו מבוססת על ההרכב האופייני של חלקיקי VLDL.
Non-HDL-C - מחושב מתוך הכולסטרול הכולל מינוס HDL-C
יחס כולסטרול / HDL - יחס מחושב של הכולסטרול הכולל ל- HDL-C
פרופיל מורחב (או בדיקת שומנים מתקדמת) עשוי לכלול גם מספר חלקיקי ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה או ריכוז (LDL-P). בדיקה זו מודדת את מספר חלקיקי ה- LDL, ולא מודדת את כמות הכולסטרול LDL. נהוג לחשוב כי ערך זה עשוי לשקף בצורה מדויקת יותר את הסיכון למחלות לב אצל אנשים מסוימים. (לפרטים נוספים, עיין במאמר בנושא בדיקת חלקיקים ב- LDL).

מעקב ושמירה על רמות בריאות של שומנים אלה חשוב לשמירה על בריאות. בעוד שהגוף מייצר את הכולסטרול הדרוש לתפקוד תקין, המקור לכמות כולסטרול מסוימת הוא הדיאטה. אכילת יותר מדי ממזונות עתירי שומנים רוויים ושומנים טרנס-רוויים (שומני טרנס) או שיש להם נטייה תורשתית עלולה לגרום לרמה גבוהה של כולסטרול בדם. ניתן להפקיד את הכולסטרול הנוסף בלוח על דפנות כלי הדם. לוחיות יכולות לצמצם או לחסום בסופו של דבר את פתיחת כלי הדם, מה שמוביל להתקשות העורקים (טרשת עורקים) ולהגברת הסיכון לבעיות בריאות רבות, כולל מחלות לב ושבץ מוחי.

רמה גבוהה של טריגליצרידים בדם קשורה גם לסיכון מוגבר להתפתחות מחלות לב וכלי דם (CVD), אם כי הסיבה לכך אינה מובנת היטב.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה