יום רביעי, 13 במאי 2020

קפה וסיכון לשבץ מוחי - קובי עזרא

קפה וסיכון לשבץ מוחי - קובי עזרא

לחץ דם גבוה קשור לסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, אולם יחס העלות-תועלת של השימוש בטיפול נגד יתר לחץ דם בקרב חולים אלה אינו ברור עדיין. נראה כי חלק מרכיבי התזונה והמוצרים הטבעיים מסוגלים להוריד משמעותית את לחץ הדם ללא תופעות לוואי משמעותיות. 

מטרתו של מסמך הנ"ל היא להדגיש לאילו מהמוצרים הללו הפעולה ביותר נגד לחץ דם משמעותית מבחינה קלינית, וכל עוד ניתן היה להציע אותם לחולים עם לחץ דם גבוהה גבולי

בקרב המזונות יש למיצי סלק העדויות המובכות ביותר להשפעה נגד לחץ דם
ניתן לשקול משקאות עשירים בנוגדי חמצון (תה, קפה). 
בקרב חומרים מזינים, תוספי מגנזיום, אשלגן וויטמין C עשויים לשפר את לחץ הדם. 

בקרב תכשירים שאינם נוטריאנטים החיוניים בתזונה, ניתן היה להציע את האיזופלבונים של סויה בקרב נשים במצבים חודשי, רסברטרול - resveratrol (המצוי ביין האדם) בחולים עמידים לאינסולין, מלטונין בקרב משתתפים במחקר עם יתר לחץ דם בלילה. 


להלן מחקר על צריכת קפה וסיכון לשבץ מוחי. מחקרים אפידמיולוגיים תצפיתיים דיווחו על קשר בין צריכת קפה לסיכון לשבץ מוחי. עם זאת, עדויות לאסוציאציה זו אינן עקביות, ולא נותרה בטוחה אם הקשר הוא סיבתי או בגלל סיבתיות מבולבלת או הפוכה. כדי להבהיר קשר הנ"ל, אימצו גישה מנדלית לרנדומיזציה (MR) כדי להעריך את ההשפעות של צריכת קפה על הסיכון לשבץ ותת-הסוגים שלו.

מטה-אנליזה של מחקרי אסוציאציה רחבי גנום (GWAS) הכוללים 91,462 צרכני קפה שימשה לזיהוי מכשירים לצריכת קפה.
נתונים ברמת הסיכום לשבץ מוחי, דימום תוך מוחי, אירוע מוחי איסכמי (IS) ותת-סוגים של IS התקבלו מתוך ניתוחי מטא של GWAS שנערכו ע"י קונסורציום MEGASTROKE. ניתוחי MR בוצעו באמצעות מבחן משוקלל הפוך, חציון משוקלל, MR-PRESSO (Pleiotropy Residual Sum and Outlier) ורגרסיה MR-Egger. ניתוחי רגישות בוצעו עוד באמצעות מכשירים אלטרנטיביים לבדיקת החוסן של הממצאים שלנו.
תוצאות הראו שצריכת קפה חזויה גנטית (גבוהה לעומת לעתים רחוקות / לא) לא הייתה קשורה לסיכון לשבץ מוחי. באופן דומה, בקרב צרכני קפה, ניתוח MR לא הצביע על קשר סיבתי בין צריכת קפה (כוסות / יום) לבין סיכון לשבץ. עם זאת, בניתוח התת-קבוצתי, מצאנו עדויות רמיזות חלשות להשפעה מגנתית של צריכת קפה על הסיכון לכלי שיט קטן (SV) -IS, אם כי הקשר לא הגיע למשמעות סטטיסטית לאחר תיקון להשוואה מרובה.

פרשנות: מחקר זה מציע כי צריכת קפה אינה קשורה באופן סיבתי לסיכון לשבץ מוחי או לתתי הסוגים שלו. מחקרים נוספים מוצדקים כדי להבהיר את הקשר האפשרי בין צריכת קפה לבין הסיכון ל- SV-IS, כמו גם את המנגנונים הבסיסיים הפוטנציאליים שלו. ANN NEUROL 2020.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה