יום שבת, 13 ביוני 2020

כולסטרול גבוה שומנים בדם, קובי עזרא

קרוב לוודאי שתימצא אזכור של כולסטרול גבוהה בכל עיתון או בכל  שבועון שתפתח. כולם עסוקים  בהורדת הכולסטרול.  ומרבית האנשים רוצים לדעת כיצד ניתן  לעשות זאת. אולם כדאי תחילה  לדעת כיצד   מיוצר ומנוצל הכולסטרול בגוף. הכולסטרול הוא למעשה חומר גבישי המורכב משומנים. הכולסטרול נימצא באופן טבעי במוח, בעצבים, כבד, בדם ובמרה של בני אדם. 


''


הכולסטרול דרוש לתפקוד הטוב של הגוף ומיוצר בעיקר בכבד. הוא משמש את התאים כדי לבנות ממברנות, אך גם בהורמוני מין וכגורם מסייע בעיכול. כולסטרול טבעי זה עובר מהכבד דרך זרם הדם אל התאים. התאים לוקחים את הדרוש להם. ועודף הכולסטרול נישאר בזרם הדם. עודף כולסטרול יוצר לעתים קרובות משקע הנדבק לדפנות  העורקים ועלול בסופו של דבר לגרום למחלת לב.

איך להוריד כולסטרול גבוה?


כולסטרול HDL מסלק את עודף הכולסטרול  מהדם והרקמות, וזאת הסיבה מדוע הוא ניחשב ל"טוב". תפקודו המדויק אינו ידוע. אף פעם לא ידוע אם הוא מתרכב עם גורמים אחרים בגוף כדי לבצע את תפקידו.  חקר תפקיד ה- HDL ממשיך. ידוע שאנשים שיש להם רמות גבוהות של  HDL ורמות נמוכות יחסית של  LDL כסופים לסיכון נמוך לסיכון נמוך של  מחלות לב. אצל אילו שכבר יש להם עורקים סתומים או שעברו כבר חסימה עורקית. אחרי שה- HDL עובר דרך זרם הדם ואוסף את עודפי הכולסטרול. הוא חוזר לכבד ושם הוא הופך לעתים קרובות –עם כי לא ידוע עד כמה –ל- LDL. בגלל שהכולסטרול מסוג LDLאינו רצוי, חיוני שכולנו נבין את החשיבות של הורדת רמות הכולסטרול.


כולסטרול תזונה

תוכנית החינוך הלאומי לכולסטרול קבעה את רמת הכולסטרול ה"בטוחה" על 200 מ"ג  ד"ל  (מ"ל ד"ל - מיליגרם  לדציליטר). 

מספר זה משלב את רמות ה- LDL   וה- HDL כאחד. 

קריאה שמעל ל- 200 מצביע על פוטנציאל לפיתוח מחלת לב, רמה של  239 – 200  היא גבולית. ואלו הנמצאים מעל 240 הם בסיכון גבוהה.


כאשר הכולסטרול  מגיע לכבד דרך מחזור הדם הוא מאוחסן שם והכבד משתמש בו או מיצר אותו - כשהוא חסר. כאשר הכמות אינה מספיקה לצורכי הגוף ברמה של 2000 מ"ג ביום. 

כדי להעביר את הכולסטרול  לתאים הזקוקים לו הוא משתמש בחלבון נשא הנוצר בגוף הנקרא אפוליפופרוטאין  1A הימצאותו של כולסטרול זה HDL מציינת כי בגוף מותאם עם הכבד בצריכת הכולסטרול. ישנה סבירה כי ה-HDL עוזר לסלק LDL מהעורקים.


כולסטרול גבוה: שמירה על משקל גוף תקין, הקפדה על אכילת מוצרים דלים בשומן מהחי, תזונה. . . תעוקת חזה טיפול טבעי, אנגינה פקטוריס תזונה נכונה.


כולסטרול גבוה ותזונה

כולסטרול ותרופות ממשפחת הסטטינים


מחלות לב וכלי דם השפעות החלבונים שומנים ופחמימות

מחלות לב וכלי דם - השפעות החלבונים שומנים ופחמימות על ה- LDL-כולסטרול וה- HDL-כולסטרול, קובי עזרא Ph.D מספר איך למנוע טרשת עורקים, כולסטרול...שומנים בדם: כולסטרול, טריגליצרידים

כולסטרול וטרשת עורקים הומוציסטאין ... תזונה ושומנים בדם, תזונה למניעת טרשת עורקים, קובי עזרא ... טריגליצרידים גבוהים טיפולי טבעי, קובי עזרא Triglycerides.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה