יום שישי, 6 באוגוסט 2021

טרשת עורקים מחלה דלקתית כרונית בכלי הדם, קובי עזרא

שלום כאן קובי עזרא מומחה לרפואה נטורופתית היום נדבר על טרשת עורקים מחלה דלקתית כרונית בכלי הדם, על חמצון הכולסטרול ואיך ניתן למנוע זאת ע"י תזונה. 

אתם בטח שואלים למה זה חשוב? היות וכולסטרול מחומצן מחיש יותר את חסימת העורקים דבר שמוביל למחלות לב וכלי דם, כמו התקף לב, אירוע מוחי וכו'.

כמובן אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לשאול אותי כאן בתגובות ואשיב לכם, ואם אתם משוחרי הבריאות והכושר אז הירשמו לערוץ כדי להישאר מעודכנים. התפקיד העיקרי של כלי הדם הוא להעביר דם בגופנו, בדומה לצנרת. בגדול כלי הדם נחלקים לעורקים וורידים, המורכבים משלוש שכבות: השכבה הפנימית נקראת אנדותל (intima) שהיא חלקה ומאפשרת זרימת דם אידאלית, האמצעית נקראת מדיה (media) מורכבת משריר חלק שיכול להתרחב ולהוריד את לחץ הדם, או להתכווץ ולהעלות את לחץ הדם, והחיצונית נקראת אדוונטיציה (adventitia) מורכבת מרקמות חיבור. 

טרשת עורקים היא מחלה דלקתית כרונית בכלי הדם הקשורה למתח חמצוני ולתפקוד לקוי של האנדותל. חמצון של כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) הוא אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות טרשת עורקים. 

ל- LDL הלא מחומצן יש זיקה נמוכה למקרופאגים, ולכן הם אינם גורם סיכון. עם זאת, הורדת רמות ה- LDL הוא דבר נפוץ להפחתת החמצון והסיכון לאירועים בחולים עם מחלות לב וכלי דם (CVD). 

טרשת עורקים מתחילה בשינויים לא תפקודיים באנדותל הנגרמים ע"י סטרס שעשוי לגרום לאנדותל וטסיות להדבקות, הידבקות של מונוציטים על האנדותל, והתמיינות למקרופאגים דלקתיים, מגבירים את קליטת ה- LDL המחומצן (oxLDL) והופכים לתאי קצף, המחמירים את האיתות הדלקתי. 

התהליך הטרשתי מוגבר ע"י גורמים רבים, כמו: שחרור כימוקינים וציטוקינים דלקתיים, יצירת סוגים של חמצן תגובתי (ROS), גורמי גדילה ושגשוג תאי שריר חלק בכלי הדם. 

תגובה חיסונית ודלקת הם גורמי מפתח להתפתחות וסיבוכים של טרשת עורקים, לכן כל התהליך הטרשתי מהווה יעד לאבחון וטיפול. (1)

אז בשורה התחתונה מומלץ לאכול יותר נוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטים) כמו צריכה מוגברת של פירות וירקות (ורצוי כמובן ללא חומרי הדברה), אך על כך עשיתי כבר סרטון אם תרצו רק תבקשו ובשמחה אתן לכם קישור. כמו גם חומצות שומן חיוניות לרבות אומגה-3, GLA ועוד... 

אתן לכם לדוגמה את אסטקסנטין (Astaxanthin) שהוא קרוטנואיד פיגמנט אדום המצוי באופן טבעי (אדום) בפירות ים, דג סלמון ופורל. 

אסטקסנטין היא כתרכובת ביו-אקטיבית בעלת תפקוד פוטנציאלי במניעת טרשת עורקים. לאסטקסנטין יש מבנה מולקולרי ייחודי שאחראי על פעילויות נוגדות חמצון חזקות וסילוק רדיקלים חופשיים. 

דווח כי האסטקסנטין מעכב חמצון של ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) ומגביר את רמות הכולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL) ואדיפונקטין במחקרים קליניים. 

ישנן עדויות המצביעות על כך שאסטקסנטין יכול לפעול במניעת מחלות לב וכלי דם וטרשת עורקים באופן כללי זאת עקב הפוטנציאל שלו בשיפור מצב של סטרס חמצוני, דלקת, חילוף חומרים של השומנים בדם ומטבוליזם של גלוקוז. (2) 

אם אהבתם את האמור, שתפו עם החברים שלכם. 


מקורות

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31354915/ 

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26861359/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה